Jak szybko uzupełnić minerały w organizmie?

Oczywiście – można kupić suplement. Problem polega na tym, że minerały w tabletkach, szczególnie te najtańsze, często mają formę, której nasz organizm nie jest w stanie przyswoić. Zanim kupimy suplement czy preparat koniecznie trzeba poczytać sporo o tym jaka postać danego minerału jest najlepiej przyswajalna i która marka oferuje odpowiednią dawkę. Lepiej nie kierować się reklamami a i farmaceuci w aptece nie zawsze dobrze doradzą (niestety dość często proponują suplementy z okropnym składem pełnym barwników i wypełniaczy).

Jeszcze inny problem związany z suplementacją polega na tym, że minerały w naszym organizmie wzajemnie na siebie oddziałują. Np. wapń-magnez, cynk-miedź, selen-cynk łączą specyficzne „relacje”. Jeśli nie wiemy co z czym (albo osobno), w jakiej ilości i  kiedy najlepiej, nie uzyskamy pożądanego efektu (a możemy nawet zaburzyć równowagę w organizmie, co może być w dłuższej perspektywie dość niekorzystne dla zdrowia).

Jak zatem szybko uzupełnić minerały w organizmie? Najlepiej naturalnie, czyli lepszą dietą, np. świeżo wyciskanym sokiem z zielonych liści, marchewki, buraka i selera naciowego. Świeże jedzenie ma to, czego nasz organizm najbardziej potrzebuje i to w najlepszej formie oraz w idealnych proporcjach. Hmm, a jeszcze szybciej? 😉

Czarna melasa z trzciny cukrowej (blackstrap)

Czarna melasa blackstrap

W sklepach ze zdrową żywnością możemy kupić melasę: z trzciny cukrowej (różne rodzaje), karobu, buraka cukrowego, granatu, daktyli, morwy białej… To ciemny i gęsty syrop używany głównie do słodzenia oraz jako dodatek do pierników i ciasteczek. Słodki i kleisty – to były dwa główne powody, żeby się melasą bliżej nie interesować. 😉

Powstaje jako produkt uboczny przy produkcji cukru trzcinowego (CUKRU!) i ktoś to kupuje? Ach, Ci Amerykanie! Tak właśnie myślałam. Jednak melasa melasie nie równa. Owszem ta z trzciny cukrowej to odpad, ale tzw. czarna, która powstaje na samym końcu ma sporo minerałów. Nie jest wcale tak słodka, jak mogłoby się wydawać. Prawdę mówiąc jej zapach i smak na samym początku… to nie było to, czego się spodziewałam po substancji uważanej za słodzik. Teraz już jest trochę lepiej, ale w dalszym ciągu nie uważam czarnej melasy za delicję. Ale nie dla smaku ją kupiłam, tylko dla minerałów.

MINERAŁY W MELASIE BLACKSTRAP
w 1 ŁYŻCE (wg Cronometer)
potas 450,1 mg10% DZ
wapń200,1 mg20% DZ
magnez100 mg 31% DZ
sód29,9 mg2% DZ
fosfor8,4 mg1% DZ
selen3,7 mcg7% DZ
cynk0,2 mg3% DZ
miedź0,4 mg48% DZ
mangan0,5 mg31% DZ
żelazo0,7 mg4% DZ

Jak widać czarna melasa z trzciny cukrowej to naprawdę świetne źródło wapnia, magnezu i potasu. Zawiera również pozostałe minerały, więc idealnie nadaje się do zrobienia napoju uzupełniającego makro- i mikroelementy w organizmie. Co ciekawe, na angielskich stronach natknęłam się na informację, że czarną melasę stosuje się również jako naturalny suplement żelaza u osób z anemią.

Niedobór wapnia, magnezu, potasu – jak uzupełnić? Napój z czarną melasą

 • sok z jednej cytryny
 • łyżka czarnej melasy blackstrap
 • szklanka wody
 • szczypta dobrej jakości soli

Może nie wygląda, ale smakuje nieźle. Dzięki cytrynie napój ma jeszcze więcej potasu, fosforu, wapnia i magnezu.

Na co zwrócić uwagę kupując melasę z trzciny cukrowej?

 • w sklepach są dostępne różne rodzaje, ale tylko melasa blackstrap (czyli z tzw. trzeciej ekstrakcji) ma dużo soli mineralnych

   

 • najlepiej, żeby była niesiarkowana

   

 • treacle to nie to samo co blackstrap

Czy melasa jest zdrowa? Właściwości czarnej melasy blackstrap

Można by się przyczepić o to, że jest produktem przetworzonym. Jednak ze względu na wysoką zawartość minerałów można ją dodać do swojej diety, kiedy potrzebujemy dodatkowej dawki mikro- i makroelementów a nie chcemy łykać suplementów. Dr Axe pisze nawet, że melasa blackstrap zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ma właściwości przeciwzapalne i pomaga utrzymać zdrową skórę i kości. Stosują ją nie tylko chorzy na anemię, ale również weganie, którzy chcą sobie dostarczyć więcej wapnia i osoby, którym nie podobają się siwe włosy (uważa się, że ze względu na zawartość przede wszystkim miedzi, ale i pozostałych minerałów zapobiega siwieniu a nawet je cofa). Ostrożność powinny zachować osoby z cukrzycą, ponieważ melasa blackstrap, choć w smaku jest bardziej wytrawna niż słodka, ma indeks glikemiczny 55 (choć z drugiej strony dr Axe twierdzi, że zawiera chrom, który pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi).

Ogromną zaletą stosowania melasy jako sposobu na szybkie uzupełnienie minerałów w organizmie jest to, że jest niekłopotliwa: nie trzeba wyciskać, obierać i myć naczyń. Po prostu nabieramy łyżką ze słoika i dodajemy do napoju, soku lub koktajlu. Warto później na wszelki wypadek przepłukać usta wodą (melasa jest gęsta i kleista, więc może pozostawać na zębach).