Celiakia: zmiany skórne

Celiakia to przewlekła choroba jelitowa wywołana nietolerancją glutenu, białka występującego w pszenicy, jęczmieniu i życie. Zmiany skórne są jednym z wielu objawów tej choroby, które mogą występować u pacjentów z celiakią.

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z poradnia-twojdietetyk.pl

Skórna postać celiakii

Zmiany skórne związane z celiakią nazywane są skórną postacią tej choroby. Jednym z najczęstszych typów zmian skórnych jest opryszczkowe pęcherzykowe zapalenie skóry (choroba Duhringa).

Choroba duhringa

Choroba Duhringa to specyficzna postać zmian skórnych związanych z celiakią. Objawia się ona pojawianiem się pęcherzyków w skórze, które są bardzo swędzące i mogą powodować znaczne dyskomfort.

Celiakia a zmiany skórne

W przypadku celiakii zmiany skórne mogą być jednym z pierwszych objawów choroby lub mogą występować u osób, u których diagnoza celiakii została już postawiona. Mogą to być różnego rodzaju wysypki, zaczerwienienia, a nawet pęcherzyki w skórze.

Pęcherzykowe zapalenie skóry

Pęcherzykowe zapalenie skóry to schorzenie skórne związane z nietolerancją glutenu. Objawia się występowaniem pęcherzyków w różnych częściach ciała, zwłaszcza na łokciach, kolanach, pośladkach czy plecach.

Diagnostyka i dziedziczenie

Rozpoznanie choroby Duhringa wymaga konsultacji z dermatologiem oraz gastroenterologiem. Diagnoza celiakii opiera się na badaniach krwi, w tym testach na obecność przeciwciał oraz potwierdzeniu zmian skórnych przez biopsję skóry. Celiakia często ma podłoże genetyczne, dziedzicząc się w rodzinach.

Leczenie choroby duhringa

Chorobę Duhringa leczy się głównie poprzez eliminację glutenu z diety. Odpowiednia dieta bezglutenowa może znacznie złagodzić objawy skórne i poprawić ogólny stan zdrowia pacjenta.

Faq – często zadawane pytania

Czy celiakia zawsze objawia się zmianami skórnymi?

Nie, celiakia może przebiegać z różnorodnymi objawami, nie zawsze związanymi ze zmianami skórnymi. Mogą wystąpić także problemy z jelitami, zmęczenie czy niedokrwistość.

Jakie są najczęstsze miejsca występowania zmian skórnych związanych z celiakią?

Najczęściej zmiany skórne związane z celiakią pojawiają się na łokciach, kolanach, pośladkach i plecach, jednak mogą występować także w innych miejscach ciała.

Czy dieta bezglutenowa jest skutecznym leczeniem choroby duhringa?

Tak, eliminacja glutenu z diety jest kluczowym elementem leczenia choroby Duhringa. U większości pacjentów prowadzi to do złagodzenia objawów skórnych i poprawy stanu zdrowia.

Zobacz także:

Photo of author

Jerzy

Dodaj komentarz